Флот Української Держави та УНР в 1917-1921 рр.


Христич Я. Українські зелені свята у Севастополі.
Опубліковано: Христич Я. Українські зелені свята у Севастополі. Спогад учасника.//Дороговказ. – 1969. – Квітень-червень. – Ч. 24. – с. 9-10.

 

 

УКРАЇНСЬКІ ЗЕЛЕНІ СВЯТА У СЕВАСТОПОЛІ

(Спогад учасника)

 

Рада Севастопольської Української Чорноморської Громади улаштувала на перший день Зелених Свят 1917-го року небувалий тут похід вулицями міста по старій українській традиції, а саме: шість селянських драбинчастих возів, наповнені свіжим пахучим сіном, вкриті килимами, прикрашені квітами і клечанням, — повільно везли направду «чумацькі - круторогі» ситі воли, якими правили старенькі сивоусі козаки-чорноморці (гей би «чумаки»), а коло кожного воза ще по два верхівці на конях, одягнені в запорожські однострої-жупани, з рушницями за плечима і малиновими прапорцями.

 

На тих возах сиділи і стояли молодиці та дівчата в літніх вишиваних народніх одностроях, з вінками на головах та з барвистими намистами-коралями з різнобарвними лентами на шиях. Між ними були і браві хлопці-моряки. Всі вони святочно розбавлені, у веселому настрої, усміхнені...

 

Замітним було те, що на першому возі посеред дівчат сиділа старша віком жінка в мальовничому полтавському старовинно-козацькому жіночому строю. Це була українка з Полтави — пані Оксана Колчак (почесний член СУЧГромади), дружина командуючого Чорноморською Воєнною Фльотою адмірала Колчака.

 

Парада почалася о годині 7,30 рано на великій площі-майдані, коло «Графської Пристані», яка була цілковито заповнена моряками і цивільними глядачами ще ніколи небувалої у Севастополі такої події, як Українські Зелені Свята. Морська оркестра грала «Марсельєзу» під громові оплески присутніх на майдані.

 

Коли вози посувалися головними вулицями, лунали українські народні пісні, а мешканці, що заповнювали пішоходи-тротуари, закидали вози квітами. Похід закінчився десь біля 9-ої години біля Кургану адмірала Нахімова.

 

Було то справді величаво-гарне, чаруюче, національно-українське святкування Зелених Свят — символічне видовище, яке, на жаль, у Севастополі вже більше не повторилося. У той день домівка Ради УСЧГромади була відповідно удекорована як в середині, так і ззовні. На балконі маяли національний і малиновий прапори та красувався гарно прибраний квітами великий портрет Тараса Шевченка.

 

У цей пропам'ятний день Українських Зелених Свят у Севастополі, на наказ Морської Ради Депутатів — Морський Парлямент Центрофлот — на щоглах усіх кораблів Чорноморської Воєнної Фльоти, на твердинях — фортеці берегової оборони і на касарнях морської піхоти ВПЕРШЕ по віковій московській неволі гордо замаяли українські національні прапори — прапори Української Волі!.. Після Зелених Свят наш національний прапор ще маяв на частині бойових кораблів до грудня 1917-го року, тобто до приходу большевиків до Севастополя.

 

Яким Христич, мічман флоту УНР, колишній член Центральної Ради.

 Создан 20 июн 2014