Флот Української Держави та УНР в 1917-1921 рр.

 

Шрамченко С. Український визвольний прапор.
Опубліковано: Шрамченко С.Український визвольний прапор.//Свобода, Джерсі Сіті, ч.331 за 1952 рік.

 

Український визвольний прапор

 

У зв'язку з тим, що в українській закордонній і американській пресі подаються часом цілком неправдиві відомості, написані некомпетентними особами, про український воєнний прапор, як ось на стор. 32 і 33, видання Н. Т.Ш. «Енциклопедія Українознавства», де подано фантастичні відомості про український воєнний прапор такий, який ніколи не існував, а в одному з журналів Америки подано прапор консула Української Держави, як український воєнний прапор і т. д., при цьому нижче подаю такий офіціальний документ:

 

Витяг зі «Своду Воєнно-Морських Постанов «книга X, «Морський Устав», який ділав в Українській Державній Фльоті в pp. 1917-1920 і був остаточно затверджений 25 січня 1919 року ч. 79, параграф 5 («Вістник Державних Законів У. Н. Р.»  Випуск 5-тий)

 

Про Український Воєнний Прапор.

 

Ст.  1284. Воєнний прапор —білий з синім хрестом, який  ділить прапор на чотири рівні частини. Ширина хреста одна одинадцята всієї довжини прапору. Відступивши на 1/8 ширини хреста, проходить коло нього ж, такої ж ширини (теж 1/8 ширини хреста) синя смужка, крім тих його боків, які прилягають до крижа. В крижі ж, відступивши на 1/ 8 ширини хреста від його боків міститься гюйс: національний прапор держави (складений з синьої і жовтої горизонтальних смуг), в центрі якого міститься золотий тризуб з хрестом, такої ж ширини, як хрест і в 1 і пів рази вищий своєї ширини.

 

Шанується, як стяг в полку і всі служачі на кораблі мусять охороняти цей прапор до останньої краплі крові, як прапор Української Держави. Воєнний прапор підноситься на гафелі чи на кормовому фляґштоці.

 

Ст. 1285. Воєнний прапор носиться всіма кораблями, які знаходяться в кампанії: кораблями, заліченими до узброєного резерву, — від восьмої години рано до заходу сонця щодня, як на якорі, так і на ходу. В негодяну погоду дозволяється його опускати, але при зустрічі в цей час з іншими кораблями українськими чи чужоземними під прапорами, прапор мусить негайно бути піднесений, і коли він буде притриманий достаточний час, щоб міг бути роздивленим, дозволяється його знову опустити. Інші кораблі, які не знаходяться в кампанії, носять воєнний прапор лише в неділі і святочні дні.

 

Ст. 1286. Від заходу сонця і до восьмої години рано, прапор підноситься при виході з рейду, на якому є кріпость, чи стоять воєнні кораблі, при чому прапор опускається по віддаленню від рейду; 2) при вході на рейд, при тих самих обставинах; коли корабель стане на якор, прапор негайно опускається; 3) стоючи на рейді, коли другий воєнний корабель приходить на нього чи виходить; прапор опускається, коли цей корабель стане на якор чи віддалиться з рейду; 4) при зустрічі в морі з кораблем під прапором, виконується приведене в попередній (1285) статті.

 

Ст. 1287. Під час бою, на очах ворога, воєнний прапор підноситься не тільки на гафелі, але і на маштах в день і в ночі.

 

Ст. 1288. Прапор підноситься і опускається завжди слідуючи за старшим, а в окремому плаванні по особистому наказу командира.

 

Примітка: у відповідь на салютування прапором, прапор приспускається відповідно зробленого салюту.

 

Ст. 1289. Під час бою охорона прапору доручається окремому надійному підстаршині, який не допускає до нього торкатись без особистого наказу командира. Наколи прапор буде збитий, він негайно мусить бути замінений другим, щоб ворог ані на один момент не міг припускати, що прапор перед ким був опущений.

 

Ст. 1290. Воєнний прапор носять всі кораблі Української Державної Фльоти, які знаходяться під командою морського старшини.

«Витяг з оригіналом згіден».

 

Підписав:Капітан-Лейтенант Української Державної Фльоти Святослав Шрамченко, б. Голова Міжвідомственної Комісії при Морському Міністерстві по виробленню Українських Державних Прапорів у 1919 році, б. Член цієї ж Комісії у 1918 році.

 

Перший і оригінальний Український Воєнний прапор знаходиться у Кап.-Лейта У. Д. Фльоти С. Шрамченко і був завжди з ним від часів новітньої Української Державности.Создан 09 авг 2014