Флот Української Держави та УНР в 1917-1921 рр.


Шрамченко С. Український прапор-гюйс.
Опубліковано: Шрамченко С. Український прапор-гюйс.// Літопис Червоної Калини. – 1939. – Ч.7 – с. 9.

 

Український прапор-гюйс

Написав лейтенант фльоти Святослав Шрамченко.

 

Українські в.-морські закони: «Свод Воєнно-Морських Постанов», книга Х. «Морський устав» голосить:

 

Ст. 1292. Гюйс синьо-жовтий прапор з золотим тризубом з хрестом посередині.

 

Ст. 1293. Гюйс піднесений на носовому флагштоці, разом з воєнним кормовим прапором означає воєнний український корабель перших двох ранг; інші кораблі можуть підносити гюйс на бушприті лише по окремому розпорядженню вищого морського начальства. Гюйс підносить від осьмої години рано до вечірньої зорі, одночасно з кормовим прапором, але тільки підчас якорного постою, або при зібраних парусах.

 

Ст. 1294. Крім того гюйс, піднесений на машті одного з кораблів ескадри, означає, що на цьому кораблі відбувається засідання Суду Надзвичайної Комісії. В цьому випадку гюйс підноситься перед початком засідання при одному гарматному стрілі і опускається по закінченню засідання.

 

Так говорить закон. Оджеж, о год. 8 рано, коли корабель стоїть в порті, по команді вахтового начальника корабля: «На прапор і гюйс струнко!» - гюйс і прапор підноситься по команді: «Прапор і гюйс піднести!».

 

Опускається вечором в момент заходу сонця по команді вахтового начальника: «Прапор і гюйс опустити!».

 

Коли корабель іде, то гюйс не підноситься.

 

Взагалі ж воєнний прапор в Чорноморській Фльоті підносивсь на воєнних кораблях на кормовому флагштоці в порті, а «на ходу» і в морі на гафелі гротмашти чи бізаньмашти. І тільки на тих кораблях (особливо малих), де не було гафеля, прапор лишавсь на кормовому флагштоці і «на ходу».

 

Першим гюйсом Української Чорноморської Фльоти був  гюйс імператорської російської фльоти. Від 1918 року введено повищий гюйс.

 

Серед ріжних проектів українського гюйса в Українськім Мор. міністерстві був проект залишення рос. імператор. гюйса з накладенням на нього золотого тризуба з хрестом; потім під впливом малюнку німецького гюйсу був висунутий проект українського гюйсу такий: синьо-жовтий прапор, а на ньому жовто-синій хрест з накладеним золотим тризубом з хрестом. Цікаво, що цей проект пізніше був прийнятий, як польський гюйс з відповідною зміною красок: на біло-червоний прапор з червоно-білим хрестом і рукою з мечем на ньому. Але на Україні був затверджений по вищеподаний гюйс, який є тим самим прапором, що поміщається в лівому горішньому крижі воєнного українського прапору.

 

Коло гюйсу, як і коло кормового воєнного прапору (себто коли корабель знаходиться в порті) стоять завжди вартові матроси з рушницями.

 Создан 09 авг 2014