Опубліковано: Шрамченко С. Ще про однострій української морської піхоти в рр. 1917-1920//Літопис Червоної Калини. — Львів. — 1936. — Ч. 4. — с. 2—3. Також дивіться:
Шрамченко С. Українська Морська Піхота 1917-1920 рр.
Ще про однострій української морської піхоти в рр. 1917-1920
(Подав лейтенант фльоти Святослав Шрамченко)
В додаток до моєї статті в ч. 11 1934 р. в «Л. Ч. Кал.» «Українська Морська піхота в рр. 1917/20» на запитання читачів «Літ. Черв. Калини» подаю ще відомости про однострій Української Морської піхоти, щоб доповнити те, що пропущено там.
Цей однострій був у 1917 р. і за гетьмана у 1918 році - зелений-хакі, у 1919 році для 1 Гуцульського полку Мор. піхоти і для 2 полку Мор. піх. з чорного сукна, а у 1920 р. знову зелений.
У 1919 році для 1 Гуц. п. Мор. піхоти і 2 п. М. П. випустки навколо відзнак на рукавах і на штанах: червоні (на штанах лише для підстаршин і козаків, - бо старшини мали там золоті лямпаси).
У 1920 р. в остаточно-загальному однострою Морської піхоти (див. таблицю відзнак в ч. 11. 1934): старшинські відзнаки золоті і на чорному сукні (як і підстаршинські) з чорними випустками і чорним кантом на штанах для всіх.
На чорних погонах 1 Гуц. п. Мор. піх. і 2-го полку був металевий золотий якір і літери «1 Г» і «2» для старшин і підстаршин і жовті мальовані для козаків.
У 1920 р. на погонах (зелених) був лише металевий золотий якір для старшин і підстаршин і жовтий мальований для козаків.
Остаточні підстаршинські відзнаки, як і ранги усталені були в Морській піхоті у 1920 році такі самі, як і в Укр. Армії, тільки до ранг останньої доходить додаток «Морської піхоти», а саме: Гуртковий Морської піхоти, Райовий Морської піхоти, Чотовий Морської піхоти і Бунчужний Мор. піхоти, а до армійських відзнак на ковнірі доходить золотий якір.
Кашкет у 1917 р. і за гетьмана у 1918 р. був зелений з зеленим дашком, у 1919 році в Дивізії Морської піхоти - чорний з чорним сукняним дашком. 2-ий полк Мор. піхоти мав одну сотню з чорними кашкетами без дашків, як у матросів і з чорною стрічкою з білим написом «Морська піхота».
Кокарди на кашкетах у 1917/1920 рр. у старшин і підстаршин звичайні випуклі, як і в Укр. Армії, для козаків такі самі плоскі, лише у мор. піхоти тризуб з хрестом.
Гудзики великі і малі золоті з якорем належали за весь час 1917/1920 рр. старшинам, підстаршинам і козакам Морської піхоти.
Козакам Мор. піхоти, які на побережжі моря обслуговували шлюпки, і катери Морської піхоти, а також всій козачій обслузі Приморської артилерії і козакам гарматніх частин морських кріпостей Севастополя і Очакова належав цілий однострій морський, як у матросів, лише ковніри мусіли бути червоного кольору, замісць синього. На стрічках кашкетів у них мали бути написи: «Морська піхота», «Приморська артилерія», «Севаст. Кpiп. Артилерія», «Очаківська Кріп. Артилерія» і на обидвох кінцях стрічки лише для козаків гарматчиків крім золотого якоря, було ще дві перехрещені гармати. Кокарди гарматчики морських кріпостей і Приморської Артилерії мали такі самі, як і Морська піхота себ-то з тризубом з хрестом.
Холодна зброя Морської піхоти в рр. 1917/1920 була така-ж як і в Армії, себ-то у козаків «штик» - багнет, у старшин і підстаршин шаблюка, або багнет, лише «темляк» - китиця був такий самий, як у старшин фльоти на палашах, себто золотий з синіми смугами і золотим якорем на самій китиці.
Малюнок матроського кашкету додрукований пізніше у нарисі: Шрамченко С. Український рух на Фльотилі Північно-Ледового Океану у 1917 р. (20 років тому)//Літопис Червоної Калини. — Львів. — 1937. — Ч. 7-8. — с. 11—13.